1. Anasayfa
 2. Oyun

Jenga Oyunu

Jenga Oyunu

Jenga, özellikle küçük çocuklar ve yetişkinlerin eğlenceli bir şekilde oynamalarını sağlayan, stratejik ve heyecan verici bir oyundur. Oyun, dünyanın her yerinde çok popülerdir. Oyunda, yığının kurulması ve yığının bozulmadan çıkarılması için sürekli olarak farklı miktarda çaba gerekecektir. Oyuncuların amacı, diğer oyunculara karşı sürpriz taarruzlar gerçekleştirerek blokları tutmak ve çıkarmaktır.

Jenga, bir oyun setinde 54 adet ahşap bloktan oluşur. Bloklar 3x3x6 inç boyutunda olup, farklı boyutlar arasında değişkenlik gösterir. Oyun başlarında, bloklar yığın oluşturularak 3x3x2 inç ebatunda bir şekil kazanır. Oyuncular bu kümeyi bozmadan blokları çıkarıp, tekrar küme üzerine tek tek yerleştirmeye çalışır. Yığın her bir blok için üç seçenek vardır: tepeden, ortadan veya alt tarafından. Oyuncular, blokları çıkarmaya çalışırken her zaman dikkatli ve hassas olmalıdır. Blokları çıkartırken yığının çökme riski olduğundan dikkatli olmalı ve kendinizi güvenli bir şekilde tutmalısınız. Jenga’nın amacı, kendi bloklarını çıkartıp diğer oyuncuların bloklarını çıkarmalarını sağlamaktır. Oyuncular her çıkardıkları blokta bir seviye daha yüksek küme oluşturmaya çalışırlar.

Oyunda, jenga rekoru dünya çapında yapılmaktadır. Rekor, 2015 yılında Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi ve Guinness rekorunu elinde tutan kişi, Londra’da bir çocuk olan Alex ydı. Dünya rekoru, bu oyundaki blokların birbirine eklenerek, 1.75 m’ye ulaşan defalarca kullanılan bir yığın oluşturmasıyla elde edilmiştir. Rekorun kırılması için, setteki blokların değişik boyutlarda olması gerekir.

Jenga, ailelerin ve arkadaş grubunun eğlenmeyi sevdiği bir pusula olmuştur. İyi bir taktikle oynanan bir oyun olarak, aynı zamanda dikkat, planlama ve doğru kararlar verme yeteneğini artırır. İstediğiniz kadar zorluk seviyelerine ayarlayabilir ve oyunculara kendilerini geliştirmede yardımcı olabilir. Oyuncu, güvenli bir şekilde blokları çıkartmayı ve yığını ayakta tutmayı öğrenirken, zorluk seviyesini ne kadar arttırırsa o kadar eğlenceli olacaktır.

jenga oyunu

Jenga Oyununun Kuralları

Jenga oyunu, 1884 yılından bu yana oynanan bir masa oyunudur. Genellikle tahta bloklarından oluşur. Jenga, birkaç kişinin oynayabileceği eğlenceli ve meydan okuyan bir oyundur. Oyuncular yoğun dikkat ve konsantrasyon gereksinimi gösteren, blokları kulenin üstüne koyarak büyük bir kulesi yükseltmelerini sağlayan bir oyundur.

Jenga oyununun kuralları oldukça basittir. Oyun bir Jenga küpünden oluşur. Her küp 54 parça tahta bloktan oluşur. Her blok küpün yarısı kadar genişliğinde ve uzunluğunda olmalıdır. Oyunu oynayan kişiler parçaların üstüne koyarken kulenin yüksekliğini arttırmak için çabalar.

Küpü oluşturmak için, her bir parça kare, uzun ve kısa 3 tür parçadan oluşur. Parçaların üzerindeki çizgilerin etrafını tek bir satırda sıralayın. Bu, oluşturulacak küpün temelidir. Parçaların her birinin üzerinde tek bir çizgi olmalıdır. Bu, blokların küpün üstüne yerleştirilmesini kolaylaştıracaktır.

Oyunun kuralları şöyledir: Oyunu oynayan kişilerin her biri, küpün üzerinde sakin bir şekilde duran blokları kendi sırasında kullanarak küpün üstüne koymaları gerekmektedir. Herhangi bir blok küpün üstünde hareket ettirilmemelidir. Her blok, küpün üzerine tek bir satırda koyulmalıdır. Eğer oyuncular küpün üzerindeki toplam blok sayısını aşmazlarsa, oyun başarıyla tamamlanmış sayılır. Küp çöktüğünde, son oyuncu kaybeder.

Jenga oyunu, zeka ve beceriye dayalı bir oyundur. Oyunu oynayanlar kulenin yüksekliğini arttıracak şekilde parçaları sakin bir şekilde kulenin üstüne koymalıdırlar. Oyunu oynayanlar küpün dengesini bozmamalıdırlar. Oyunu oynayanlar parçaların küpün üzerinde hareket etmesine izin vermezler. Oyunu kazanan, parçaları hareket ettirmeden küpün en yüksek seviyesine kadar yükselten kişi olur.

jenga oyunu

Jenga Oyununun Tarihçesi

Jenga, Leslie Scott tarafından geliştirilen ve sekiz yaşından büyük herkes tarafından oynanabilen bir oyundur. Jenga adı Swahili’den gelmektedir ve ‘yıkılmayı bekleyen’ anlamına gelmektedir. Oyunda 54 adet ahşap bloktan oluşan bir yığın vardır. Blokların her birinde yer alan değişik izler sayesinde bu blokların birbirlerine oturmaları sağlanmaktadır. Oyunda tek bir oyuncuya karşı veya birden fazla oyuncuya karşı oynanabilmektedir. Oyunun amacı oyuncuların diğer oyuncuların bloklarını çekerek yığının dengesini bozmadan, eğrilmesini önleyerek yığının dengesini korumalarıdır. Oyunda herhangi bir oyuncu yığından blok çekerek yığının dengesini bozarsa, diğer oyuncuya geçer ve onun sırasıdır. Oyunun kazananı, yığından son blok çekerek yığının düşmeyecek şekilde yığının dengesini bozmayan oyuncudur. Jenga, 1983 yılında britanyalı Leslie Scott tarafından geliştirilmiştir.

Jenga oyununun kuralları oynamaya başlamadan önce kesinlikle okunmalıdır. Oyun tahtasının üst kısmındaki boşluğa çekerek çıkarılacak olan bloklar, diğer blokların üzerine koyulanlar olarak oluşturulmalıdır. Her blok, herhangi bir noktadan yaklaşık 1,5 cm’lik bir mesafe bırakılarak üzerine konmalıdır. Oyuncu sırasında blok çekerek yığının dengesini bozmadan yığının dengesini koruma altına almalıdır. Yığının dengesini bozan oyuncu oyunu kaybetmiş sayılır. Oyun, oynanmaya başlandığından itibaren yaklaşık 15 – 20 dakika sürmektedir. Oyuncu sayısı artarsa, oyunun sürmesi de uzayabilir. Oyunun kurallarına uyulması halinde, Jenga oyunu her yaştan çocuk ve yetişkinler tarafından eğlenceli bir şekilde oynanabilmektedir.

Jenga oyunu, 1983 yılında britanyalı Leslie Scott tarafından geliştirilmiş olup, bu oyun, bir süre sonra dünyanın dört bir yanına yayılmıştır. Oyun, tüm dünyada çok fazla sayıda insan tarafından oynanmaktadır. Jenga oyunu, bayanların ve erkeklerin de eşit oranda oynadığı ve oldukça eğlenceli bir oyundur. Oyunda mücadele edebilmek için strateji kurma ve hızlı düşünme yeteneği gerekmektedir. Oyun, tüm dünyada çok popülerdir ve birçok kişinin zihninde oldukça güçlü bir iz bırakmıştır.

Özellik Değer
Oyunun geliştiricisi Leslie Scott
Maksimum oyuncu sayısı Kişi sayısına göre değişmektedir
Maksimum süre 15 – 20 dakika
Blok sayısı 54 adet

Jenga oyunu, birçok kişinin eğlencesine eğlence katmak için kullanılan bir oyundur. Özellikle partilerde ve eğlenceli toplantılarda oldukça revaçta olan Jenga oyunu, hem yetişkinlerin hem de çocukların eğlenerek oynayabileceği bir oyundur. Strateji kurma ve hızlı düşünme yeteneğini geliştirmek için ideal bir oyundur.

jenga oyunu

Jenga Oyunu Nasıl Hazırlanıyor?

Jenga oyunu, büyük bir keyifle oynanabilecek bir masa oyunudur. Oyunun amacı, 18 katmanlı bir Jenga dizisi oluşturmak ve diziyi en yüksek seviyeye kadar çıkarmaktır. Oyunda, her katmanın iki kenarı üzerine Jenga taşları yerleştirilir. Oyuncular, tek bir taş çıkarmak zorundadır. Taşların üzerindeki yazılarla işaretlenmiş kurallara uygun olarak hareket etmelidir. Her taşın düşmemesi için tüm tahtaların dengeli bir şekilde yerleştirilmesi çok önemlidir. Oyuncular, kendi seçtikleri sırasında Jenga tahtalarını çıkarmaya çalışır. Oyuncu, eğer çıkardığı taşın üzerinde yazan kurala uymazsa, başka bir taş çekmesi gerekir. Oyun, tüm taşlar çıkana kadar devam eder. Bir kez tüm taşların çıkarılmasıyla, son oyuncu kimin olduğu belirlenerek oyun biter.

Jenga oyunu için, 18 katmanlı bir Jenga dizisi oluşturmak için, 54 adet Jenga taşı gereklidir. Bu taşlar, koyu ve açık renk değişikliği ile işaretlenir. Bu taşlar, kenarlarında küçük şekillerle işaretlenmiş kurallara göre seçilmiştir. Taşlar genellikle ahşap veya plastikten yapılmıştır. Oyuncu, Jenga taşlarını çıkarmaya başladığında, diğer oyuncular tahtaların dengeli bir şekilde yerleştirilmesine dikkat eder. Oyun, taşların çıkış sırasına göre devam eder. Oyuncular, çıkarmaya çalıştıkları taşın üzerinde yazan kurala uygun hareket ederse, oyunu kazanırlar. Oyuncu, üzerinde yazan kurala uymazsa, başka bir taş çekmesi gerekir. Jenga oyunu, geri dönüşümlü bir şekilde kullanılabilir ve eğlenceli bir etkinliktir. Oyun, büyük ve küçük grupları eğlendirmek için kullanılabilir.

Jenga oyununu oynayabilmek için, öncelikle 54 adet Jenga taşı gerekiyor. Taşlar, kenarlarında küçük şekillerle işaretlenmiş kurallara göre seçilmiştir. Taşlar, ahşap veya plastik olarak üretilir. Oyuncular, taşları çıkarmaya başladıklarında, diğer oyuncular tahtaların dengeli biçimde yerleştirilmesine dikkat etmelidir. Oyuncular, çıkarmaya çalıştıkları taşın üzerinde yazan kurala uygun hareket etmelidir. Aksi takdirde, başka bir taş çekmesi gerekecektir. Oyuncular tüm taşları çıkana kadar, sonraki oyuncuya geçme yöntemiyle oyuna devam eder. Bir kez tüm taşlar çıkarıldığında, son oyuncu kimin olduğu belirlenerek oyun biter.

jenga oyunu

Jenga Oyunu Oynamak için Gereken Eşyalar

Jenga oyunu, 21. yüzyılın öncü oyunlarından biri olarak tanınıyor. Bu oyunda, 54 adet parçadan oluşan ve birbirine eklenen açılabilir bir küp kullanılıyor. Oyunda farklı kurallara göre hareket edebilirsiniz. Oyuncular, küpün her bir parçasını küpten çıkarmalı, daha sonra tekrardan küp üzerine yerleştirmelidir. Oyun bu şekilde devam ederken, en sonunda oluşan yapının devrilmesiyle elde edilen sonuç kazananı bulur. Böylece, Jenga oyunu oynamak için gereken eşyalar anlaşılmış olur.

Jenga oyunu oynamak için, öncelikle 54 adet ahşap parçalardan oluşan bir kutuya ihtiyacınız vardır. Kutu, parçaların yerleştirilmesini, taşınmasını ve saklanmasını kolaylaştırmak için özel olarak tasarlanmıştır. Kutu aynı zamanda parçaların zarar görmemesi için gereklidir. Jenga oyunu oynayabilmek için, ayrıca küp şeklinde bir destek bileşeni de ihtiyaç duyulur. Oyunu oynamak için herhangi bir başka ekipmana gerek yoktur. Oyunun oynanmasına başlamadan önce, 54 parçaların, küp şeklinde deste halinde yerleştirilmesi gerekiyor. Jenga oyunu oynamak için, parçalar arasında herhangi bir özel tasarım yoktur.

Bir Jenga seti genellikle 25 dolardan az bir bedel karşılığında bulunabiliyor. Jenga oyunu her yaşa uygun bir oyun olduğu için, özellikle 3 yaş ve üstü çocuklar ile aileler tarafından sık sık tercih ediliyor. Oyunlar arasında taktiksel ve stratejik becerilerin geliştirilmesi açısından önemli bir yere sahiptir. Böylece, Jenga oyunu oynamak için gereken eşyalar hakkında genel bir fikir elde etmiş olursunuz.

jenga oyunu

Jenga Oyunu Rekorları

Jenga, üçgen şeklinde ya da kare şeklinde küçük ahşap yığını olmadan hayatımızı hayal edemeyiz. Bu çocukluktan beri kalbimizin her daim bizimle kalan oyunu artık büyük coğrafyalara taşındı. Jenga oyunu, iki ya da daha fazla kişinin zorlu bir şekilde çıkardığı ya da eklediği ahşap bloklarla yüksek ve güçlü bir duvar inşa etmek için mücadele ettiği bir strateji oyunudur. Bir şekilde düzenlenmiş olan kare ya da üçgen şeklindeki ahşap bloğu üst üste yığmak, oyuncunun konsantrasyonu ve hassasiyeti gerektirir. Jenga oyunu, rekorlara ulaşan heyecanlı ve zorlu bir oyundur.

Jenga oyunu, Guinness Dünya Rekorları tarafından tanınmış birkaç oyundan biridir. Jenga oyunu, en yüksek bina rekorunu kırmak için çevrimiçi olarak yarışmalar düzenleyebilir, özellikle de Guinness Dünya Rekorları tarafından onaylanmış olan en yüksek bina rekoruna ulaşmak için. En yüksek bina rekorunu eline geçirmek için, oyuncu 36 katlı bina oluşturmak zorundadır. Bu oyuncular, her katın üzerine 18 blok eklemek zorundadır. Guinness Dünya Rekorları, oyuncunun bu amaca ulaşmasını belirleyecek yönergeler de sunmaktadır. Oyuncular her zaman eklenen blokların tüm blokların ortasında durmasını sağlamalı ve eklenen blokların herhangi bir şekilde diğer bloğun yere doğru kaymasını engellemelidir. Oyuncu bunu başarırsa, Guinness Dünya Rekorları tarafından en yüksek bina rekorunu elde etmiş olur.

Jenga oyunu, Guinness Dünya Rekorları tarafından onaylanmış olan en uzun süreli tek kişi rekorunu da yüksek bir başarıyla kırmıştır. Bu rekor için oyuncu 54 dakika boyunca üst üste yığılmış olan blokların üzerine herhangi bir şekilde ekleme yapamamalıdır. Oyuncu, eklenen blokların tüm blokların ortasında durmasını sağlamalı ve eklenen blokların herhangi bir şekilde diğer bloğun yere doğru kaymasını engellemelidir. Oyuncu bu amaca ulaşırsa, Guinness Dünya Rekorları tarafından en uzun süreli tek kişi rekorunu elde etmiş olur.

Guinness Dünya Rekorları, Jenga oyunuyla ilgili diğer rekorlar için de çeşitli yönergeler sunmaktadır. Bu rekorlar arasında iki veya daha fazla kişinin birlikte oluşturdukları en yüksek bina rekoru, en uzun süreli çift kişi rekoru, en hızlı tek kişi rekoru, en hızlı çift kişi rekoru ve bunun gibi birçok rekor bulunmaktadır. Oyuncu bu rekorları kırmaya çalışırken, Guinness Dünya Rekorları tarafından belirlenen kurallara uygun olarak oynamalıdır.

Oyuncular, Jenga oyununu oynarken, çok dikkatli olmalı ve kurallara uymalıdır. Oyuncu bu kurallara uymazsa, Jenga rekorları kırmak için gerekli olan akıl ve konsantrasyonu elde edemeyecektir. Oyuncular, Jenga oyununu en iyi şekilde oynamak için çok çalışmak zorundadır. Jenga oyununu en iyi şekilde oynamak, Guinness Dünya Rekorları tarafından verilen kurallara uygun olarak yapılan her seferde mümkündür.

jenga oyunu

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir
boyama oyunu

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.